Sauny w Warszawie – jakie są podstawowe rodzaje saun?
Jest kilka podstawowych rodzajów saun i niektóre z nich można znaleźć nawet w centrum Warszawy. Dobrze o nich wiedzieć, chociażby po to, by móc wybrać typ sauny, który pasuje Ci najbardziej i w którym będziesz czuć się najlepiej. Bo właśnie to jest ważne – jeżeli nie lubisz wysokiej temperatury, to nie wypoczniesz nawet w najlepszym kompleksie saun tradycyjnych. Wtedy warto wybrać sauny infrared.
Najpopularniejsze rodzaje saun to:
- sauna sucha (zwana też sauną fińską) – to propozycja dla tych, którzy lubią się wygrzewać, ponieważ w fińskiej saunie temperatura może sięgać od 60 do nawet 110 stopni. Wilgotność powietrza jest z kolei niska (nazwa zobowiązuje) – do 15%. Suche sauny składają się pieca ogrzewającego kamienie oraz siedzisk z drewna.
- sauna mokra – jest znacznie wilgotniejsza (wilgotność powietrza nawet do 40%). W saunie mokrej temperatura waha się od 50 do 65 stopni. Znajdziesz tu, podobnie jak w tradycyjnej saunie fińskiej, piec ogrzewający kamienie oraz drewniane siedziska i oparcia. Różnicą jest fakt, że kamienie polewa się wodą, może znajdować się tam też urządzenie podnoszące wilgotność.
- sauna parowa (czyli inaczej łaźnia parowa) – sauny parowe są znacznie chłodniejsze (45-55 stopni), jednak wilgotność powietrza sięga nawet 100%. Dlatego siedziska muszą być ceramiczne lub z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w saunie mokrej, jest tam piec i generator pary wodnej.
- sauna infrared – to coraz popularniejsza sauna. W saunie infrared temperatura i wilgotność nie są podwyższone. To typ sauny dla osób, które nie lubią gorącego powietrza, bo promienie podczerwone nagrzewają jedynie ciało.
Pozostałe rodzaje saun
- sauna solna – to typ sauny suchej, w której ściany pokryte są solą. Sauna solna jest zatem skrzyżowaniem sauny i groty solnej.
- biosauna – typ sauny mokrej połączonej z aromaterapią i koloroterapią (działanie kolorowym oświetleniem). Istnieją też łagodne sauny parowe tego typu, które nazywają się caldarium (nazwa ta nawiązuje do historii sauny – tak określano pomieszczenie z basenem wypełnionym gorącą wodą w rzymskich termach).
- ruska bania – na ogół ta sauna mieści się w odrębnym domku. Ten typ sauny ma rosyjski rodowód. Rozgrzane ciepłem sauny ciało chłoszcze się lub wachluje witkami.
To nie są oczywiście wszystkie rodzaje saun, jest też jeszcze np. sauna ziołowa, kamienna czy sauna pływająca.
Jak przygotować się do wizyty w saunie?
Załóżmy, że wybraliście już swój rodzaj sauny. Ogólne zasady korzystania z każdej z nich są podobne, ale w Arche Hotel Puławska Residence możliwy jest wynajem fińskiej sauny, więc na niej się skupimy.
Przede wszystkim – zdrowie. Przebywanie w saunie pomaga dbać o zdrowie i urodę – reguluje wydzielanie sebum, odblokowuje gruczoły łojowe, korzystnie wpływa na układ krążenia. Są jednak przeciwskazania zdrowotne, wynikające przede wszystkim z wysokiej temperatury oraz znacznej wilgotności powietrza (ciąża, reumatyzm, choroby serca, przeziębienie), więc w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza. Zdecydowanym przeciwskazaniem jest alkohol – do sauny wchodzimy na trzeźwo.
Druga kwestia – regulamin. Nie jest on długi, a warto go przeczytać choćby po to, by wiedzieć, jak się zachować i jak dokładnie wygląda wynajem sauny.
Regulamin saun znajduje się tutaj.
Po trzecie – bez soczewek, okularów, pierścionków i łańcuszków. Z powodu wysokiej temperatury nie wolno wnosić przedmiotów, które łatwo się nagrzewają.
Czwarte – nie jedz, ale pij. Zanim przyjdziesz do strefy saun, koniecznie trzeba zadbać o nawodnienie. Ciepło i niska wilgotność powietrza sprawiają, że w tradycyjnej fińskiej saunie obficie się spocisz. Jednocześnie może to źle wpłynąć na trawienie (i skutkować nawet omdleniem), więc warto zjeść posiłek nie później niż godzinę przed rezerwacją sauny.
Po piąte – kultura sauny. Jest kilka zasad, dzięki którym sauna hartuje organizm lepiej, a jednocześnie naszym współtowarzyszom jest przyjemniej:
- przed seansem weź prysznic, a później wytrzyj całe ciało; nie korzystaj z kremów ani balsamów;
- do sauny wejdź w klapkach (bez metalowych elementów);
- sauna w naszym hotelu to sauna „beztekstylna” – wynajem jest na wyłączność i sprzątamy po każdym gościu, zatem śmiało, można wchodzić bez ubrań;
- w saunie siadamy na ręczniku; jeżeli będzie Ci wygodniej, możesz się też położyć;
- najpierw w saunie siadamy na niższych ławach, stopniowo przechodząc na wyższe (im wyżej, tym cieplej);
Po szóste – 15 minut. Tyle właśnie powinieneś przebywać w saunie. Jednak nie wychodź na "hura" – w ostatnich 2-3 minutach najlepiej przyjąć pozycję siedzącą z opuszczonymi nogami. Wtedy układ krążenia ma czas się przyzwyczaić i nie zaskoczy go nagłe wstanie.
Na koniec prysznic i wypoczynek. Wizyta w saunie pomaga najlepiej, gdy zastosujesz się do złotej zasady: „prysznic – sauna – prysznic”. Zatem po wyjściu z pomieszczenia trzeba ochłodzić ciało pod prysznicem (najlepiej bez mydła). W saunie w Puławska Arche Hotelu dbamy o prywatność i oferujemy prysznic wyłącznie dla gości korzystających z sauny oraz szlafroki, a także ręczniki.
Po wyjściu spod prysznica należy odpocząć około 20-30 minut. Warto też wypić w tym czasie nieco wody mineralnej lub soku (około 0,5-1,0 litra).
Wynajem sauny w Warszawie – gdzie i jak
Warto pamiętać o tym, że sauna hartuje organizm najlepiej podczas regularnych seansów – minimum raz w tygodniu. Nietrudno znaleźć sauny w Warszawie. Jednak, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z saunami lub nie czujesz się pewnie w obecności innych ludzi, warto pomyśleć o wynajmie sauny na wyłączność. Prywatna sauna nie jest, wbrew pozorom, dużym wydatkiem – np. w naszym hotelu godzinna sesja kosztuje 40 zł.
Rezerwacja sauny nie jest też trudna – wystarczy zadzwonić do recepcji hotelu: +48 22 241 75 00.