Zwyczaj wręczania prezentów towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Człowiek pierwotny obdarowując innego człowieka pierwotnego, zapewniał go o swoich dobrych intencjach. Taki gest mógł zapobiec konfliktom międzyplemiennym, a nawet wojnom. Sprzyjał też nawiązywaniu przyjaznych kontaktów między poszczególnymi ludźmi i całymi grupami.
W nieco późniejszych czasach władcy wysyłali podarki innym władcom, aby wyrazić swój szacunek. Możni obdarowywali swoje kochanki. Temat prezentów przewinął się też przez karty Biblii, gdzie opisana jest podróż Trzech Królów, którzy wręczyli Dzieciątku przywiezione ze sobą dary.
Dziś obdarowujemy się z okazji różnych rocznic – urodzin, imienin – dajemy sobie prezenty podczas świąt i ważnych momentów, takich jak zaręczyny, śluby czy chrzty. Dany komuś drobiazg jest po prostu wyrazem szacunku i pamięci, a czasem miłości.
Przyjemniej jest dostawać czy dawać prezenty? Oto jest pytanie.
Dzieci na pewno kochają rozrywać barwny papier, rozwiązywać kokardy, by jak najszybciej dowiedzieć się, jaką niespodziankę kryje opakowanie. Dostawanie nowej zabawki sprawia im ogromną radość. Rodzicom z kolei, równie wielkiej radości dostarcza obserwowanie, jak duży uśmiech pojawia się na buzi obdarowanej pociechy.
Z dorosłymi jest różnie. Z pewnością istnieje jakaś grupa osób, która zachowuje się pod tym względem, jak dzieci. Jednak badania przeprowadzone na uniwersytecie Bristish Columbia pokazały, że badane osoby, gdy kupowały komuś prezent, czuły się bardziej szczęśliwe, niż gdy wydawały te same pieniądze na siebie. Dotyczyło to wszystkich, niezależnie od dochodów. Inne podobne badania, które przeprowadzono na studentach, dały niemal identyczne wyniki. Co prawda badano Amerykanów. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby pozostałe narody, w tym Polacy, różniły się jakoś znacząco pod tym względem.
Czemu lubimy dawać?
Człowiek to takie stworzenie, które cokolwiek robi, to nawet nie uświadamiając sobie, robi to przede wszystkim dla siebie. Ale czemu lubi obdarowywać? Otóż dlatego, że jest to dla niego korzystne. Jednak tylko wtedy, gdy nie robi tego z poczucia obowiązku, wyrachowania, czy dlatego, że ktoś oczekuje tego od niego.
Badania pokazują, że ludzie czerpią większe korzyści psychologiczne i emocjonalne wtedy, gdy dają, niż gdy biorą. Obdarowując innych, poprawiają sobie samopoczucie i samoocenę. Rośnie ich poczucie własnej wartości.
Dodatkowo wtedy, gdy prezenty daje się osobom, które lubi się szczególnie lub kocha – przyjaciołom, partnerowi czy dzieciom – samemu otrzymuje się nagrodę w postaci przypływu dopaminy, znanej również jako hormon szczęścia.
Ratunek z hotelowego sklepiku
Obdarowywanie służy więc wszystkim. Może jednak przytrafić się sytuacja, gdy z powodu nawału pracy, wyjazdu służbowego, choroby lub zwyczajnego zapomnienia, ktoś nie kupi prezentu na czas. Oczywiście najlepiej jest, gdy drobiazg przeznaczony dla kogoś bliskiego jest dobrze przemyślany i wybrany zawczasu, z dużą starannością. Ale czasem to się nie udaje. Co wtedy? Jak, mimo wszystko, obdarować kogoś czymś wartościowym, danym z serca?
Jeśli mieszka się w Warszawie, ratunkiem może być wizyta w Arche Hotel Puławska Residence na terenie, którego znajdują się rozmaite sklepiki, czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Wybierając w nich prezenty, wspiera się przy okazji małych lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników, rękodzielników i osoby wykluczone społecznie.
W hotelowym sklepie z ceramiką można kupić unikatowy upominek. Sprzedawane są tu niezwykłej urody wyroby, tworzone przez pracujące w Fundacji Leny Grochowskiej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W sklepie tym można nabyć ceramiczne misy, kubki, filiżanki, zawieszki świąteczne, rzeźby i wiele innych kreatywnych prezentów, w tym malowidła dostępne w trzech rozmiarach. Obrazy, też malowane przez podopiecznych Fundacji, wystawione są w „Ptasiej Galerii”. Jest to sztuka nieprofesjonalna, aczkolwiek przyciągająca oko i poruszająca zmysły. Każde płótno to niepowtarzalny, wykonany z pasją prezent. Wszystkie upominki są pakowane w ekologiczne pudełka.
Tutejsza ARCHE Księgarnia oferuje z kolei bestsellery, książki o przedsiębiorczości, psychologii i wiele innych. Znajdzie się tu bez problemu odpowiedni prezent dla młodszego czy starszego miłośnika dobrej lektury.
Do wybranego podarunku, warto dołożyć jeszcze coś ze Spiżarni Arche. Chyba nie ma osoby, której nie smakowałyby zdrowe kiszonki, pikle, soki, konfitury czy zakwasy, powstałe z dobrej jakości produktów pozyskanych od regionalnych dostawców. Te pełne smaku i aromatu wyroby, sprzedawane są w słoiczkach od Szefów Kuchni Arche, pojedynczo lub w ładnie zapakowanych zestawach.
Łącz i mieszaj sztukę, aby uzyskać podarunek, który najlepiej odda Twoją sympatię do obdarowywanej osoby. Szczypta słodyczy, drobna ceramika, plus obraz lub książka i zestaw prezentowy gotowy. Wszystko na wyciągnięcie ręki, niezależnie od pory.
Ci natomiast, którym się tak bardzo nie spieszy, a chcieliby zaskoczyć kogoś wyjątkowym, słodkim prezentem, mogą w hotelu zamówić rzemieślniczy sernik z białą czekoladą, muffiny lub tort z manufaktury Oliwii Bernady. Na życzenie, klienta Manufaktura Tortów i Ciast zapakuje ciasto w formie prezentu.
Jak widać, nawet wtedy, gdy zapomniało się kupić prezent i nie ma już czasu, ani możliwości biegać po sklepach, miejsca takie jak Arche Hotel Puławska Residence pozwalają wyjść z twarzą z kłopotliwej sytuacji i nie zrobić przykrości osobie, która spodziewa się, że się o niej pamięta, czego wyrazem jest kupiony specjalnie dla niej oryginalny podarunek.